Çöp Torbası Deyip Geçmeyin…

luzinterruptus-illuminated plastic garbage

Luzinterruptus-Plastic garbage guarding the museum – MÜZEYİ BEKLEYEN PLASTİK ÇÖPLÜĞÜ

Bir şeyi çöpe attığımızda nereye gittiğini biliyor muyuz? Geri dönüşüm için bir ayrım yapmadan plastik çöp torbalarında biriktirdiğimiz evsel atıklarımız çöp depolama alanlarına yığılıyor, toprağın altına gömülüyor. Bu da, toprakların verimsizleşmesine ve doğada uzun yıllar yok olmayan bazı atıkların, salgıladıkları metan gazıyla atmosfere zarar vermelerine yol açıyor.

Yani çöplerimiz, biz evimizden dışarı çıkardık diye öyle atmosferde bir anda yok oluvermiyorlar. Geri dönüşüm bu yüzden çok önemli. Evimizde kullandığımız, mutfağımıza giren hangi ürünlerin atıklarını geri dönüştürebileceğimizle ilgili şu yazıya göz atabilirsiniz.

Peki geri dönüştüremediklerimiz? Aslında geri dönüştürülemeyen plastikten ne kadar uzak durursak o kadar az çöp üretiyoruz. Çöplerimizi toplamak için satın aldığımız çöp torbaları da buna dahil. Doğada %100 çözünen, çevre dostu çöp torbalarını tercih ederek işe başlayabiliriz. Kolay çözünür maddeden üretilen bu torbalar bile doğada ortam şartlarına bağlı olarak iki yıl içinde çözünebiliyor!

Market raflarında bulabileceğiniz bu özellikteki yerli ürünler şöyle:

Parex

parex cop torbası dogada cozunur

Parex’in bütün çöp torbası serisi doğada çözünen malzemeden üretilmiş. Zaten ürün paketlerinin üzerinde %100 doğada çözünür işaretini görebilirsiniz…

Koroplast

koroplast dogada cozunur

Koroplast’ın doğada %100 çözünür amblemli çöp torbalarını da alabilirsiniz. Web sitelerinde tüm çöp torbası ürünlerinin geri dönüştürülebilir malzemeden üretildiği belirtiliyor. Fakat bu, üretimde kullanılan malzemenin doğada çözünür olmasıyla aynı şey değil. Geri dönüştürülebilir plastik doğada kısa sürede çözünmüyor, zaten tam da bu yüzden, yani doğaya vereceği zararı engellemek için geri dönüştürülmesi gerekiyor.

Cook

cook patates nisastasindan cop poseti

Cook markasının doğada çözünür amblemli iki ürün grubu var. Birisi hammaddesi de doğal içerik ağırlıklı olan Cook Doğal çöp torbaları. Fiyatı diğerlerine göre biraz daha yüksek. Patates nişastasının polimer ile birleşiminden üretilen bu çöp torbalarında polietilen ve plastikleştirici malzemeler bulunmuyor. Nişastasını elde etmek için üretilen patateslerin üretim için daha az alana ihtiyaç duyduğu ve sulamasında yağmur suyunun kullanıldığı da sürdürülebilirlik notları olarak ürün açıklamasına eklenmiş. Cook Doğal ürün grubunda çöp poşeti dışında pişirme kağıdı, buzdolabı poşeti, streç film gibi ürünler de bulunuyor. Balmumuyla ve bezlerle elde edilen saklama kumaşlarını, hem kumaşlara ikinci bir kullanım şansı verilmesi, hem de balmumuyla yenilenerek uzun süre kullanılabilmesi sebebiyle saklama amaçlı tercih ederim. Ama bazı durumlarda mutlaka streç film ya da buzdolabı poşeti ihtiyacı duyuluyorsa bu ürünler karbon ayak izi düşük olan yerli üretim alternatifleri.

cook dogada cozunur cop poseti

Cook markasının bir de kokulu çöp torbaları var. Onlar da doğada çözünür özellikte, 24 ay içinde tamamen yok olduğu belirtiliyor. Bu markanın diğer ürünlerinde de geri dönüştürülebilir plastikten üretilmiştir ibaresi var ama daha önce de belirttiğim gibi bu doğada çözünür olduğunu göstermiyor, yani doğada çözünür ibaresini ambalajların üzerinde aramak gerekiyor.

Plastiğin doğada 200 ila 1000 yıla kadar bozulmadan kalmak gibi ürkütücü bir özelliği var! Daha az plastik kullanmanın basit yolları için şu yazımda bazı öneriler bulabilirsiniz.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s