Makarna Suyunu Değerlendirme

Çok iç açıcı görünmeyen bu şey makarna suyu 🙂 Haşlanan makarnanın suyu genelde dökülür. Bir arkadaşım bu suyu çorbada kullandığını söylemişti, o zamana kadar o suyun makarna sosuna eklemek dışında değerlendirilebileceği cidden aklıma gelmemişti. İtalyanlar makarna soslarını yaparken bu sudan genelde ekliyorlar, sosun kıvamını arttırıyor. 

Makarna suyu bol nişasta ve fosfor, kalsiyum, çinko gibi mineraller içerdiği için baya kullanım alanı varmış. Son yaptığım makarnanın suyunu buzluğa koydum, çözüldükten sonra jölemsi bir kıvam oldu, fotoğrafta görülüyor. 

Makarna suyu çorba ve sos dışında nelerde kullanılabilir diye biraz arama yapınca ilginç sonuçlar çıktı, bazılarını derledim:

  • Buz kaplarına makarna suyunu doldurup daha sonra yemek ve soslarda kullanmak üzere dondurabiliriz. Mesela pirinç ve fasulye yaparken bu suyu kullanmak yemeğe lezzet katıyormuş.
  • Makarna suyunu eğer çok tuzlu değilse soğuttuktan sonra çiçekleri sulamak için kullanabiliriz. Bu da ilginç…
  • Ekmek ya da pizza hamuru yaparken kullanabiliriz. Makarna suyundaki nişasta hamurun daha iyi kabarmasını destekliyormuş.
  • Sebze haşlama suyu olarak kullanabiliriz.
  • Bu da güzel: kuru fasulye ve nohut gibi önceden suda bekletilen kuru bakliyatları makarna suyunda bekletmek de lezzeti arttırıyormuş.
  • Evde çocuklar için oyun hamuru yapanlar varsa onun yapımında kullanılabilir, bu da nişastanın kıvam arttırıcı özelliğinden olsa gerek. 
  • Saç bakımı için bile kullanan varmış. Şampuanlamadan önce saça masaj yaparak uygulayıp 10 dakika bekletip, durulama ve şampuanlama yapınca saçları yumuşatıyormuş, ayrıca içindeki nişasta ve mineraller saç uzamasını destekliyormuş, denenebilir👌.

Makarna suyunu lavaboya dökmeden önce bir daha düşünmek lazım bundan sonra 😊 Bu arada ben genelde tam buğday makarna tüketiyorum. Tam buğday makarna klasik makarnaya göre daha fazla B6 vitamini, kalsiyum, çinko, magnezyum ve fosfor içeriyormuş. Güçlü kemikler için kalsiyuma, bağışıklık sistemini güçlü tutmak için çinkoya, kaslar ve sinir sisteminin işlevselliği için magnezyuma ve enerji depolamak için fosfora ihtiyaç duyuyoruz.

Küçük porsiyonlar ve hafif soslarla tüketildiğinde sanılanın aksine makarnanın sağlıksız ve kilo aldırıcı olmayacağı da birçok kaynakta belirtiliyor.

Yararlandığım Kaynaklar:

https://www.news.com.au/lifestyle/food/eat/why-you-should-never-throw-away-the-water-you-use-to-cook-pasta/news-story/ec398f35b323a4351a544642156e0662

https://www.thesun.co.uk/living/3751924/pasta-water-reuse/

https://healthyeating.sfgate.com/nutritional-boiled-drained-pasta-2080.html

https://truly-fab.com/food-recipes/uses-pasta-water-good-for/

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s