Dijital Temizlik “Detoksu”

Dijital detoksu, bir süre dijital ortama ara vermek, telefon ve bilgisayardan uzak durmak diye düşünüyordum. Uluslararası Let’s Do It organizasyonunun Türkiye temsilciliği dün gerçekleşen Dünya Temizlik Günü için Dijital Temizlik Kampanyasıyla biraz farklı bir yerden tanımlamış dijital detoksu. Aslında telefon ve bilgisayarlarımızın hafızasındaki fazlalıklardan kurtulmak da bir detoks ve büyük temizlik işi, doğru. Telefonumdaki fotoğraflara, birikmiş eski epostalara ya da ne bileyim sonra okurum diye eklediğim okuma listesi linklerine falan bakınca cidden yoruluyorum, evde eşya biriktirmek ve atamamak gibi geliyor bazen dijital dağınıklık da.

Daha az dijital fazlalık zaman kaybını azaltıp odaklanmayı da arttırıyormuş. Ama en önemlisi dijital aletlerimizdeki kullanmadığımız dosyaların bir çevre etkisi de var, yani dijital temizlik ekolojik bir hareket aynı zamanda. Kampanya için paylaşılan bilgilere göre internet ve onu destekleyen sistemlerin karbon ayak izi havayolu sektörünün küresel olarak ürettiği sera gazı miktarına yakınmış. Let’s Do It tarafından derlenen bilgiler şöyle:

Dijital dünyada bir de elektronik atık meselesi var, o da başka bir yazının konusu.

Dijital Temizlik Kampanyası bunlara dikkat çekiyor, kampanya için hazırlanan aşağıdaki videoda temizlik için yönlendirmeler var.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s