Küresel Isınmaya Karşı Daha Az Et

Will Etling-gıda devrimi
Tasarım: Will Etling

Küresel ısınmayla mücadelede en etkili yöntemlerden birisi et tüketimini azaltmak.

Bu yeni bir bilgi değil, ama Londra merkezli hatrı sayılır araştırma kurumu Chatham House bu konuda geçtiğimiz aylarda bir rapor yayınladı. Nüfusun çoğunluğunun yeme alışkanlıklarını et değil sebze ağırlıklı olarak değiştirmesinin, küresel ısınmanın ilerleyişini yavaşlatacak etkiye sahip olduğunu söylüyor. Hatta, aşırı et tüketimini azaltmazsak, küresel ısınmada tehlike sınırı olan 2 dereceyi geçmenin kaçınılmaz olduğu belirtiliyor!

Gıda ve Tarım Örgütü’ne (FAO) göre, hayvancılık endüstrisi küresel ısınmanın sebebi olan sera gazı salınımının %15’lik oranından sorumlu! Bu rakam, ulaşım araçlarının karbon salınımından daha yüksek.

Su kaynaklarının yaklaşık %70’i endüstriyel et üretimi için ve yeryüzündeki arazilerin yarısına yakını hayvan yemi üretimi ve otlatma için kullanılıyor.

Kısaca, yeme ve tüketme alışkanlıklarımız küresel ısınmayla doğrudan bağlantılı! Hepimiz sorumluluk almak ve toplumsal bilincin bu yönde artmasına katkıda bulunmak için harekete geçmeliyiz.

sebze meyve 2Et ve süt ürünlerini daha az tüketmek, sebze ve kuru bakliyat ağırlıklı olarak yeme alışkanlıklarımızı değiştirmek, etik ürünleri tercih etmek ve adil ticareti desteklemek bizim elimizde!

Gelecek insan türünün geleceği zaten, yoksa bizim de parçası olduğumuz doğa için hava hoş!

Neden mi?

Çünkü canlı ve cansız bileşenleriyle birlikte doğa 4,5 milyar yıldan daha uzun zamandır burada, insanlardan 22500 defa daha uzun zamandır! Onun bize ihtiyacı yok, neslimizin devamı için bizim ona ihtiyacımız var. Doğa, kendi kendini yenileyebilir, evrilebilir, daha önce defalarca yaptığı gibi. Bu süreçte bizim olup olmayacağımız ise bugünkü tercihlerimize bağlı…

Reklam

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s