Bulaşık Deterjanında Doğal Alternatifler

dogal bulasık deterjanı

Birçok üründe olduğu gibi bulaşık deterjanında da, hem yerli üretim olup market rafına ulaşmak için bıraktığı karbon ayak izi küçük, hem de içerik açısından çevreye ve insan sağlığına duyarlı olan ürün çok az! Doğal olarak lanse edilen bazı ürünlerin, aniyonik-noniyonik madde ve methylisothiazolinone gibi alerji tetikleyici ve sinir hücreleri üzerinde olumsuz etkileri olduğu tartışılan koruyucular içermediğine dikkat etmek lazım.

Elde yıkama ve makine için önerilebilecek yerli üretim ve bitkisel bazlı bulaşık makinesi deterjan alternatifleri şöyle:

Bulaşık Makinesi Deterjanı

Mom’s Green Bulaşık Makinesi Jel Temizleyici ve Tablet

moms green bulasık

Mom’s Green markasının ürün grubu “Eco Garantie” sertifikasına sahip. Bu sertifika, ürünlerde organik ve doğal hammadde kullandığını tescilliyor, ürün içerikleri doğada biyolojik olarak çözünen maddelerden oluşuyor. Eco Garantie, 1984’ten beri Danıştay onaylı olarak faaliyet gösteren, Belçika merkezli Ulusal Biyolojik Tarım Ürünleri Dağıtıcıları Meslek Birliği’nin (Probila-Unitrab) yürüttüğü bir sertifika sistemi, denetleyicisi ise organik ürünler konusunda uzmanlaşmış olan küresel kuruluş Certisys.

Benim bulaşık makinesi için şimdiye kadar bulabildiğim az sayıda doğal ve yerli üründen birisi bu. Güzel de temizliyor, kalıntı falan bırakmıyor. Bildiğim kadarıyla sadece internet üzerinden satılıyor. Ürün grubunda portakallı parlatıcı seçeneği de bulunuyor. Web sitesinde ürün içerikleriyle ilgili çevre ve insan sağlığı açısından detaylı bilgiye ulaşabiliyorsunuz, bunu da bir artı olarak belirtelim. Sipariş için Mom’s Green markasının web sitesi olan Yeşil Anne‘ye üye olmak gerekiyor.

U Green Clean Bulaşık Makinesi Tableti

green clean bulasık

Uzay Kimya’nın “Eco-Garantie” sertifikalı ürün grubuna sonradan eklenen bulaşık makinesi tableti bir diğer tescilli ve yerli seçenek. Ürünün satışı CarrefourSA ve Metro mağazalarında yapılıyor, bunun dışında bazı küçük ölçekli yerel marketlerde de ürünü bulmak mümkün, satış noktalarına web sitesinden göz atabilirsiniz. Sık kullandığınız bir markete talepte bulunarak ürünün getirtilmesini sağlayabilirsiniz.

U Green Clean bulaşık makinesi tabletinin yanında bitkisel bulaşık makinesi parlatıcı ürününe de ulaşabilirsiniz. Ben parlatıcı olarak çamaşır makinesinde olduğu gibi bulaşıkta da elma sirkesi veya beyaz temizlik sirkesi kullanıyorum, ama sirkeyi tercih etmeyenler için bu doğal içerikli ve yerli üretim bulaşık makinesi parlatıcıları iyi birer alternatif…

Ev Yapımı Makine Tozu

bulasık mak det

Makine deterjanını evde kendiniz de yapabilirsiniz. Doğal içerikli hazır deterjanları keşfetmeden önce ben de bu yöntemi izliyordum. Çok da zahmetli değil, ama bazen beyaz tozumsu bir kalıntı bırakabiliyor, yine de deneyip kendiniz görebilirsiniz. Bendeki tarif www.zehirsizev.com sitesinden:

  • 1/4 bardak kaya tuzu
  • 20-25 damla limon veya portakal yağı
  • 1/4 bardak limon tuzu
  • 1 bardak karbonat
  • 1 bardak boraks (doğal bir madde olmasına rağmen bazı alerjik reaksiyonlara sebep olabileceğini bazı kaynaklarda okuyorum, biraz tartışmalı. Özellikle bulaşık gibi direk ağızla temas eden eşyaların temizliği için kullanılmasa daha iyi diye düşünüyorum. Zaten bu tarifte de isteğe bağlı denilmiş.)
  • 1 bardak çamaşır sodası
  • kapaklı bir kavanoz ya da saklama kabı

Bütün malzemeler karıştırılır. Deterjan gözünü dolduracak kadar konur, parlatıcı olarak elma sirkesi kullanılır. Makinenin filtresi temiz olmalı.

Arap Sabunu

Bulaşık makinesinde daha önce Arap sabunu kullanmayı da denedim, sonuç da fena olmadı. Parlatıcı olarak sirke kullandım, makinenin içine de kullanılmış limon koydum. Kalıntı yapmadı, bulaşıklar da temiz ve parlak çıktı. Ama Arap sabununun kendine has kokusu makineye ve bulaşıklara sindi, bu benim çok hoşuma gitmedi…

Klasik Arap sabunu, içinde zararlı kimyasallar bulundurmayan bitkisel bazlı bir temizlik ürünü. Ama piyasadaki ürünlerin çoğu katkı maddesi içeriyor, katkısız Arap sabunu ürünleriyle ilgili bilgi için genel temizleyicilerle ilgili yazıma bakabilirsiniz.

Elde Yıkama Bulaşık Deterjanı

Elde yıkama için bulaşık deterjanında ise benim gözüme çarpan, hem yerli üretim olup karbon ayak izi düşük olan, hem de zararlı kimyasallar içermeyen etik ürünlerse şöyle:

U Green Clean


U Green Clean, Uzay Kimya’nın “Eco Garantie” sertifikalı ürün grubu. Yakın zamana kadar sadece CarrefourSA mağazalarında ve internette organik ürünler satan web sitelerinde satışı yapılan U Green Clean ürünleri artık daha küçük marketlerde de bulunabiliyor, daha önce de yazdığım gibi siz de kendi marketinize getirilmesini talep edebilirsiniz. Bu ürün grubunun, organik portakal yağlı bitkisel bulaşık deterjanını deneyebilirsiniz.

Mom’s Green

“Eco Garantie” sertifikalı bir diğer yerli ürün Mom’s Green markasının da elde yıkama için bulaşık deterjanı seçeneği var. Organik portakallı ve limonlu seçenekleri bulunan bulaşık temizleyicisini sipariş etmek için Mom’s Green markasının web sitesi olan Yeşil Anne‘ye üye olmak gerekiyor.

Arap Sabunu

Bulaşık deterjanı olarak katkısız Arap sabunu kullanmayı da tercih edebilirsiniz, eğer kokusu sizi rahatsız etmiyorsa… Direk ya da suyla ve aromatik yağlarla karıştırılıp sıvı deterjan olarak kullanılabilir.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s