Permakültür, Çeşitlilik ve Kimlik

İllüstrasyon: Mina Braun

Tek bir şey değiliz, aynı anda birden fazla şeyiz… Yaptığımız iş kimliğimiz değil, üstlendiğimiz bir rol, ulaşmak istediğimiz bir konum bizi tek başına tanımlamıyor.

Permakültür ilkelerini doğayla uyumlu yaşam alanları yaratmak için benimsemek dışında, bireysel yaşantımıza da uyarlamak üzerine eğitim sırasında çok konuşmuştuk. Çeşitlilik de önemsenmesi gereken o ilkelerden birisiydi. Sinek kuşunun çiçekten nektar alırkenki görüntüsü örnek verilmişti. Doğadaki yardımlaşma döngüsünü, birçok türün aynı doğal ortamda farklı ekolojik konumları (nişleri) doldurdukları biyolojik çeşitliliği simgeliyordu. Sinek kuşu çiçek nektarındaki şekeri sindirebilen az sayıda kuş türünün en bilineni. Her tür kendi içinde de çeşitliliğe, farklı kimliklere sahip…

Bir ağaç sadece meyve vermiyor, karbon tutuyor, su biriktiriyor, yuva görevi görüyor, kökleri besin sağlıyor, ilk aklıma gelenler… Bir tarlaya tek başına ekilen bir ürün hastalıklara daha açık hale geliyor. Farklı zararlılara karşı direnci olan kardeş bitkilerle ekildiğinde ise bu çeşitlilik direnci arttırıyor. 

Çeşitlilik doğada dayanışma ve dayanıklılığı nasıl sağlıyorsa, bir işe, role, anlayışa saplantıyla tutunmadan aynı anda birden fazlasına alan açmak da ruhun ve bedenin direncini ve birbirine desteğini arttırıyor sanki. 

Halil Cibran’ın Ermiş kitabından şu dizeleri de eklemek istiyorum: 

“Ben sınırsız bir denizdir.

Gerçeği değil bir gerçeği ara.

Ruhun yolunu değil, yolunda ruhu ara.

Ruh her yola gelir.

Bir çizgide yürümez, ne de saz gibi büyür.

Açar kendini nilüferin taç yaprakları gibi.”

Beden ve zihin aynı toprak gibi, ektiklerimiz zamanla yüzeye çıkıyorlar. Hiç beklemediğimiz anda yaptıklarımıza “bir şey” daha ekleniveriyor, içten öyle geliyor, öncelik sıraları değişiyor, çünkü zamanında ekilen bir tohum uyanmaya ve yeşermeye başlıyor, yeni bir şeyin zamanı geliyor. İçimizdeki çeşitli tohumları sulamayı ihmal etmemeli. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s