Silahlar ağaca, ağaçlar ormana…

palasporpistolas_20

Çok güzel bir mesaj içeren ve çok yaratıcı bir geri dönüşüm hikayesi!

Kuzey batı Meksika’da bulunan Culiacán’da yaşayan sanatçı Pedro Reyes,“Palas por Pistolas” adını verdiği projesi için, silahların toplanıp eritilerek küreğe dönüştürülmesi ve bu küreklerin de yeni ağaçların ekiminde kullanılması için bir kampanya başlattı.

pedro reyes 3

Kampanyaya silah bağışı yapanlara elektronik eşyalar ve ev aletleri hediye edildi ve toplamda 1527 silah bağışı sağlandı.

pedro reyes 1

pedro reyes 2

 

1527 silah aynı sayıda küreğe dönüştürüldü. Okullara ve sanat merkezlerine dağıtılan bu kürekler 1527 adet ağacın ekilmesinde kullanıldı.

Bu projenin ardından aynı kürekler, Kanada, Amerika ve Fransa’ya da gönderilerek daha fazla ağacın ekilmesinde kullanıldılar.

palasporpistolas_21

Sanatçı Pedro Ryes bununla da yetinmedi! “Hayal Et / Imagine” adını verdiği başka bir proje için, 6700 silah daha topladı ve bunları da geri dönüştürerek 50 tane işlevsel müzik aleti yarattı…

imagine_03

imagine_01

Reyes, ölümü temsil eden bir aracın, hayat veren bir araca dönüştürülebileceğini ne güzel gösteriyor…

Ona göre, silahsız bir toplumda yaşamak insani bir hak olmalı. Şu anda sahip olduğumuz bir çok özgürlüğün bir zamanlar ütopya olarak görüldüğünü, bunlara ulaşmak için ilk adımın ise hayal etmekle atıldığını söylüyor, ikinci projesinin adını da bu yüzden “Hayal Et” koymuş.

İnsanların birbiriyle, diğer canlılarla ve ait oldukları doğayla barış içinde yaşadıkları bir dünyayı savunmaya ve hayal etmeye devam 🙂

 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s