%100 Meyve Suyu ve Diğerleri…

meyve suyu satin alirken

Meyve suyu, içinde vitamin ve mineraller olmasına rağmen, birkaç meyve yediğimizde aldığımızdan daha fazla şeker içeriyor ve çoğunlukla meyvenin içindeki lifler de kaybedilmiş oluyor.

Ambalajlı bir meyve suyunda ise, işin içine ekstra şeker veya yapay tatlandırıcılar da giriyorsa şekerin zararı katlanarak  artıyor.

Meyve suyunu evde de yapsanız içindeki şeker oranının yüksek olacağını unutmayın. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) önerdiği günlük şeker miktarı 25g; bir kutu gazlı içecekte ortalama 35g şeker bulunurken, saf portakal veya elma suyundaki miktar 26g!

%100 meyve sularının illa da içilecekse suyla seyreltilerek içilmesini önerenler de var. Gün içinde tükettiğimiz gıdaların bir bölümünden zaten belli oranda şeker alıyoruz, meyve suyu tüketiminde bunu da göz önünde bulundurmak lazım.

Piyasada gördüğümüz %100 meyve sularıyla meyve nektarları arasında fark var. Yönetmeliğe göre %100 meyve sularına ilave şeker, yapay tatlandırıcı ve koruyucu eklemek yasak. Eğer ürün katkı maddesi ve tatlandırıcı içeriyorsa, nektar veya meyveli içecek olarak adlandırılıyor.

Kısaca, eğer tüketiyorsanız meyve nektarı veya içeceği yazan ürünleri değil, %100 meyve suyu ibaresi olanları tercih etmek, ve şeker meselesini göz önünde bulundurup tüketim miktarını da kısıtlamak en iyisi…

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s